skip to content

Canada Canada - Schedule & Results

Sat, Aug 8

Sun, Aug 9

Mon, Aug 10

Tue, Aug 11

Wed, Aug 12

Thu, Aug 13

Fri, Aug 14

Sat, Aug 15

Medals
Archery Archery
Compound Women's Open
Athletics Athletics
Men's 100m T53
Men's 1500m T13
Men's 1500m T38
Men's 1500m T54
Men's 200m T38
Men's 400m T53
Men's 400m T54
Men's 5000m T11
Men's 800m T53
Men's 800m T54
Men's Discus Throw F37
Men's Shot Put F20
Men's Shot Put F32/33/34
Women's 100m T52
CanadaROY Diane
(T54) 
Women's 800m T54
CanadaRICHTER Becky
(T51,F51) 
Women's Club Throw F31/32/51
Women's Discus Throw F37/38/44
Women's Shot Put F20/37/38
Women's Shot Put F53/54/55
Men's 100m T38
Men's 1500m T11
Men's 1500m T54
Men's 400m T11
Men's 5000m T54
Men's 800m T54
Women's 100m T53
Women's 400m T38
Women's Discus Throw F37/38/44
CanadaMURBY Ness
(F11) 
Women's Javelin Throw F11/12
Women's Shot Put F20/37/38
Men's 100m T53
Men's Discus Throw F46
Men's Shot Put F32/33/34
Men's Shot Put F46
Women's 100m T53
Women's 200m T37
Women's 400m T53
CanadaROY Diane
(T54) 
Women's 400m T54
Women's 800m T53
CanadaMURBY Ness
(F11) 
Women's Discus Throw F11/12
CanadaRICHTER Becky
(T51,F51) 
Women's Discus Throw F51/52
Women's Javelin Throw F37/38
Women's Javelin Throw F53/54
Boccia Boccia
Pairs BC3
Individual BC1
Individual BC2
Individual BC3
Pairs BC4
Team BC1/BC2
Cycling Road Cycling Road
CanadaLEDO Mark
(H4_M) 
Men's Road Race H3-5
Mixed Time Trial B
Mixed Road Race B
Mixed Time Trial B
Mixed Time Trial T1-2
Men's Road Race H3-5
Women's Road Race C1-5
CanadaLABBE Robert
(H2_M) 
Mixed Road Race H1-2M/H1-5W
Mixed Road Race T1-2
Mixed Time Trial B
Mixed Time Trial H1-5
Cycling Track Cycling Track
Mixed Individual Pursuit B
Mixed Time Trial B
CanadaSAMETZ Mike
(C3_M) 
Men's Individual Pursuit C1-3
Goalball Goalball
Men
Women
Judo Judo
Women's -52 kg
Men's -81 kg
Sitting Volleyball Sitting Volleyball
Men
Women
Swimming Swimming
CanadaTURBIDE Nicolas
(S13,SM13) 
Men's 100m Backstroke S13(S12-13)
CanadaMICHIE Gordie
(S14,SB14,SM14) 
Men's 100m Backstroke S14
Men's 100m Breaststroke SB9
CanadaTURBIDE Nicolas
(S13,SM13) 
Men's 100m Butterfly S13(S11-13)
CanadaTURBIDE Nicolas
(S13,SM13) 
Men's 200m IM SM13(SM12-13)
CanadaHUOT Benoît
(S10,SM10) 
Men's 400m Freestyle S10
CanadaGOTELL Devin
(S13,SM13) 
Men's 400m Freestyle S13(S11-13)
CanadaMCALLISTER Zack
(S8,SB8) 
Men's 50m Freestyle S8
CanadaRIVARD Aurelie
(S10,SB9,SM10) 
Women's 100m Backstroke S10
CanadaROUTLIFFE Tess
(S7,SB7,SM7) 
Women's 100m Backstroke S7
CanadaMORRIER Justine
(S14,SB14,SM14) 
Women's 100m Breaststroke SB14
CanadaROUTLIFFE Tess
(S7,SB7,SM7) 
Women's 100m Breaststroke SB7
CanadaROXON Katarina
(S9,SB8,SM9) 
Women's 100m Breaststroke SB8
CanadaRIVARD Aurelie
(S10,SB9,SM10) 
Women's 100m Butterfly S10(S8-10)
CanadaRIVARD Aurelie
(S10,SB9,SM10) 
Women's 100m Freestyle S10
CanadaROUTLIFFE Tess
(S7,SB7,SM7) 
Women's 100m Freestyle S7
CanadaRIVARD Aurelie
(S10,SB9,SM10) 
Women's 200m IM SM10(SM9-10)
CanadaMORRIER Justine
(S14,SB14,SM14) 
Women's 200m IM SM14
CanadaRIVARD Aurelie
(S10,SB9,SM10) 
Women's 400m Freestyle S10
Women's 400m Freestyle S8(S7-8)
CanadaMEHAIN Sarah
(S7,SB7,SM7) 
Women's 50m Butterfly S7(S6-7)
CanadaRIVARD Aurelie
(S10,SB9,SM10) 
Women's 50m Freestyle S10
CanadaROUTLIFFE Tess
(S7,SB7,SM7) 
Women's 50m Freestyle S7
Women's 50m Freestyle S8
CanadaHUOT Benoît
(S10,SM10) 
Men's 100m Backstroke S10(S9-10)
CanadaGOTELL Devin
(S13,SM13) 
Men's 100m Backstroke S13(S12-13)
CanadaRAHIER Adam
(SB14,S14,SM14) 
Men's 100m Backstroke S14
Men's 100m Backstroke S6
CanadaMRAK Tyler
(S13,SM13,SB13) 
Men's 100m Breaststroke SB13(12-13)
CanadaBOUCKLEY Isaac
(S10,SB9,SM10) 
Men's 100m Breaststroke SB9
Men's 100m Butterfly S10
CanadaTURBIDE Nicolas
(S13,SM13) 
Men's 100m Freestyle S13
Men's 100m Freestyle S7
CanadaMCALLISTER Zack
(S8,SB8) 
Men's 100m Freestyle S8
CanadaROUSSELLE Max..
(S14,SB14,SM14) 
Men's 200m Freestyle S14
CanadaHUOT Benoît
(S10,SM10) 
Men's 200m IM SM10
CanadaGOTELL Devin
(S13,SM13) 
Men's 200m IM SM13(SM12-13)
CanadaMICHIE Gordie
(S14,SB14,SM14) 
Men's 200m IM SM14
Men's 200m IM SM7
CanadaBOUCKLEY Isaac
(S10,SB9,SM10) 
Men's 400m Freestyle S10
CanadaTURBIDE Nicolas
(S13,SM13) 
Men's 400m Freestyle S13(S11-13)
CanadaMCALLISTER Zack
(S8,SB8) 
Men's 400m Freestyle S8
Men's 4x100m Freestyle Relay 34pts
Men's 4x100m Medley Relay 34pts
CanadaDIELEMAN Jona..
(S5,SB3,SM4) 
Men's 50m Breaststroke SB3(SB1-3)
Men's 50m Butterfly S7
CanadaTURBIDE Nicolas
(S13,SM13) 
Men's 50m Freestyle S13
Men's 50m Freestyle S7
CanadaKASKO Kirstie
(S14,SB14,SM14) 
Women's 100m Backstroke S14
CanadaMEHAIN Sarah
(S7,SB7,SM7) 
Women's 100m Backstroke S7
CanadaBÉRUBÉ Camille
(SB7,S8,SM8) 
Women's 100m Backstroke S8
CanadaRIVARD Aurelie
(S10,SB9,SM10) 
Women's 100m Breaststroke SB9
CanadaRYAN Samantha
(SM10,S10,SB9) 
Women's 100m Butterfly S10(S8-10)
CanadaMEHAIN Sarah
(S7,SB7,SM7) 
Women's 100m Freestyle S7
Women's 100m Freestyle S8
CanadaKASKO Kirstie
(S14,SB14,SM14) 
Women's 200m Freestyle S14
CanadaCUNNINGTON Ta..
(S4,SB3) 
Women's 200m Freestyle S4(S1-4)
CanadaROXON Katarina
(S9,SB8,SM9) 
Women's 200m IM SM10(SM9-10)
CanadaKASKO Kirstie
(S14,SB14,SM14) 
Women's 200m IM SM14
CanadaROUTLIFFE Tess
(S7,SB7,SM7) 
Women's 200m IM SM8(SM7-8)
CanadaROXON Katarina
(S9,SB8,SM9) 
Women's 400m Freestyle S9
CanadaMEHAIN Sarah
(S7,SB7,SM7) 
Women's 50m Freestyle S7
CanadaROXON Katarina
(S9,SB8,SM9) 
Women's 50m Freestyle S9
CanadaELLIOT Alexan..
(S10,SB9,SM10) 
Men's 100m Backstroke S10(S9-10)
CanadaMRAK Tyler
(S13,SM13,SB13) 
Men's 100m Backstroke S13(S12-13)
CanadaMICHIE Gordie
(S14,SB14,SM14) 
Men's 100m Breaststroke SB14
CanadaELLIOT Alexan..
(S10,SB9,SM10) 
Men's 100m Breaststroke SB9
CanadaELLIOT Alexan..
(S10,SB9,SM10) 
Men's 100m Butterfly S10
CanadaZONA Zach
(S8,SM8) 
Men's 100m Butterfly S8
Men's 100m Freestyle S10
CanadaMICHIE Gordie
(S14,SB14,SM14) 
Men's 200m Freestyle S14
CanadaELLIOT Alexan..
(S10,SB9,SM10) 
Men's 200m IM SM10
CanadaRAHIER Adam
(SB14,S14,SM14) 
Men's 200m IM SM14
CanadaZONA Zach
(S8,SM8) 
Men's 200m IM SM8
CanadaELLIOT Alexan..
(S10,SB9,SM10) 
Men's 400m Freestyle S10
CanadaMRAK Tyler
(S13,SM13,SB13) 
Men's 400m Freestyle S13(S11-13)
CanadaZONA Zach
(S8,SM8) 
Men's 400m Freestyle S8
Men's 50m Butterfly S6
Men's 50m Butterfly S7
Men's 50m Freestyle S10
CanadaSERGEANT Chri..
(S8,SB8,SM8) 
Men's 50m Freestyle S8
CanadaMORRIER Justine
(S14,SB14,SM14) 
Women's 100m Backstroke S14
CanadaROXON Katarina
(S9,SB8,SM9) 
Women's 100m Backstroke S9
CanadaKASKO Kirstie
(S14,SB14,SM14) 
Women's 100m Breaststroke SB14
CanadaBÉRUBÉ Camille
(SB7,S8,SM8) 
Women's 100m Breaststroke SB7
Women's 100m Breaststroke SB9
CanadaCUNNINGTON Ta..
(S4,SB3) 
Women's 100m Freestyle S4(S1-4)
CanadaROXON Katarina
(S9,SB8,SM9) 
Women's 100m Freestyle S9
CanadaBÉRUBÉ Camille
(SB7,S8,SM8) 
Women's 200m IM SM8(SM7-8)
CanadaDUCHESNE Sabr..
(S8,SM8) 
Women's 400m Freestyle S8(S7-8)
Mixed 4x50m Freestyle Relay 20pts
Table Tennis Table Tennis
Women's Singles Class 6-7
Men's Team Class 6-8
Men's Singles Class 8
Wheelchair Basketball Wheelchair Basketball
Men's
Women's
Wheelchair Rugby Wheelchair Rugby
Mixed Gender
Wheelchair Tennis Wheelchair Tennis
Men's Doubles
Athletes
Discipline M W Total Sport & Country
Athletes
Archery Archery 3 1 4 Click to see more details
Athletics Athletics 24 10 34 Click to see more details
Boccia Boccia 7 3 10 Click to see more details
Cycling Road Cycling Road 7 6 13 Click to see more details
Cycling Track Cycling Track 3 4 7 Click to see more details
Football-7 Football-7 14 0 14 Click to see more details
Goalball Goalball 6 6 12 Click to see more details
Judo Judo 3 1 4 Click to see more details
Powerlifting Powerlifting 1 0 1 Click to see more details
Sitting Volleyball Sitting Volleyball 11 10 21 Click to see more details
Swimming Swimming 24 16 40 Click to see more details
Table Tennis Table Tennis 9 1 10 Click to see more details
Wheelchair Basketball Wheelchair Basketball 12 12 24 Click to see more details
Wheelchair Rugby Wheelchair Rugby 11 0 11 Click to see more details
Wheelchair Tennis Wheelchair Tennis 2 2 4 Click to see more details
Total 137 72 209  
Live Schedule
Last Record